Lomax Online: Sony Ericsson Z600

Lomax Online

Další novinky
Kontakt
Media Hall
MS FlightSim
NT v. Internet
Digital Conv.
   DVD
   SE Z600 <<
   SD
Favorite SW

Z600 Silky Red Jako velmi spokojený uživatel T39m jsem se těšil na Z600, na který jsem myslel jako na možný upgrade z tohoto modelu. Přejít na T68m/T68i se mi jevilo jako nerozumné, T610 se mi nelíbí (dálkový ovladač k TV s sebou nosit odmítám). Flip je prostě flip a véčko bylo pro mne jeho jakýmsi logickým pokračováním.
Z600 je sice o hodně objemnější a větší než T39, ale s tím nic nenadělám. To, že jsem na Z600 přešel z T39 hodně poznamenává i má pozorování a dojem ze Z600, takže se častým odkazům na T39 nedivte. ;)

Tato stránka vyjadřuje mé subjektivní názory na uvedené výrobky. V některých faktech se mohu mýlit, pokud máte protichůdné informace, neváhejte mi napsat, nebo se o ně se všemi podělit v diskuzi na konci této stránky.

Take back the Net! Uvedené názvy výrobků a/nebo služeb mohou být registrovanými ochrannými známkami nebo ochrannými známkami jejich příslušných majitelů. Pokud zastupujete korporaci, které se obsah této stránky nelíbí nebo je v rozporu s jejím přáním, kontaktujte mne, určitě se nějak domluvíme. Miluju peníze. ;-)

15.04.2004
Napište mi!
Write me!

 


Z600 otevřený Obsah:

Novinky:

Základní odkazy


Recenze

Mobilmania.cz: Souhrn SE Z600, recenze
Recenze na GSM4U (hodně obrázků, ale ty jsou anglicky; diskuze slabá)

Výrobce

Další mobily SE poslední doby... přicházející na trh spolu se Z600:
Přímí předchůdci Z600:

Vedoucí české pobočky SE Magdalena Koszańska-Kulczakowicz odpovídá na Mobilmanii na vybrané otázky čtenářů, mj. se mezi 17 vybraných dostala i má (číslo 11).

T-Mobile prodává Z600.

Konkurence -- jiná funkcemi nabitá véčka, která jsou u nás dostupná

Je jasné, že SE Z600 nelze srovnávat s véčky, která byla (a jsou) dosud na našem trhu dostupná -- jde totiž o stylové telefony (=mají jen dobře vypadat), na rozdíl od manažerských telefonů, kde jde kromě vzhledu (hlavně) o funkce.

 • Motorola V600
  Od dubna 2004 se začalo konečně objevovat na českém trhu první véčko, které může SE Z600 konkurovat. Oproti Z600 nemá Motorola infraport (IrDA) a má být podle specifikace výrobce o 6 gramů těžší; ve skutečnosti je ale V600 těžší ještě o něco více.
  (Mobilmania.cz, -recenze zatím není, Mobil.cz recenze)

Vlastnosti


Srovnání s T610

Z600 má s T610 společného velmi mnoho, aspoň co se ovládání / schopností / firmware týká. Kromě odlišností tvarových a v objemu a hmotnosti, má pak Z600 především aktivní displej.

Srovnání s T39m

Viz také nevýhody Z600 proti T39m.

V mnoha věcech má Z600 ještě T39-ku co dohánět. Zvláště pokud máte nějaký starší firmware, například ten, se kterým u nás Z600 prodává T-Mobile (únor 2004).

V datových schopnostech T39 toho nebylo moc co zlepšovat, až na rychlost GPRS. T39 umí 3+1 timeslot (GPRS Multislot Class 4 [2]), i když se i v oficiálních materiálech Ericssonu uvádí možnost 4+1 s novým firmwarem -- i poslední firmware T39, což je R4A008, však umí pouze 3+1 -- a novější firmware pro něj již nebude.
Naproti tomu Z600 zvládá 4+1 (Class 8) již od počátku. Je trochu smutné, že neumí aspoň Class 10 (4+2, maximálně 5 timeslotů), ale např. český T-Mobil vám nikdy více neže jeden timeslot pro upload nepřidělí [1] (opět platí pro únor 2004). Eurotel naopak umožní využívat až 2 timesloty, podle potřeby klienta a vytíženosti sítě, přesně jak byste očekávali.
Samozřejmostí jsou pro Z600 všechna kódování, od povinných CS-1 a CS-2 po vylepšená CS-3 a CS-4.

Doplňky -- jak je to s kryty


Jak se Z600 dodává v základním balení

Z600 všechny základní kryty Z600 používá jeden přední a jeden zadní výměnný kryt. Po odejmutí zadního krytu se dá již volně vyjmout baterie, která po sejmutí krytu sama trochu "povyleze". Nicméně i zadní kryt lze vyměnit bez přerušení napájení, tedy bez vypnutí telefonu.

Z600 se dodává ve 4 variantách základního balení (viz Flash na webu SE), které se liší pouze barvou přiložených výměnných krytů. SE ale na webu upozorňuje, že pro některé trhy může být dostupnost barev omezena. V každém balení jsou dva páry krytů:

 • černá "Cosmo Black" a stříbrný vzor "Space Silver"
 • modrá "Electric Blue" a vícebarevný vzor "Rainbow Stripe"
 • zelená "Aluminium Green" a stříbrný vzor "Metallic Mesh"
  (Ve Flashi na webu SE je zelená chybně označena jako "Aluminuum Green".)
 • červená "Silky Red" a růžovo-červený vzor "Coral"

Těmto barvám a vzorům odpovídají i barevná témata, která lze zvolit pro zobrazení menu telefonu.

T-Mobile CZ dodává pouze jednu barevnou kombinaci (prosinec 03 až únor 2004), která je ale odlišná od standardních kombinací SE. Balení obsahuje pár krytů v červené ("Silky Red") a černé barvě (zřejmě "Cosmo Black"); přední černý kryt je ale navíc opatřen nápisem "T-Mobile".

Z600 Black a Silver Z600 je v ČR poprvé k dispozici (mimo T-Mobile) volně od 13.2.04 (do té doby pouze podle rozdělovníků). V katalogu výhradního zastoupení v ČR je však (zatím) pouze barevná kombinace černá "Cosmo Black" a stříbrný vzor "Space Silver".

Kryty, se kterými se prodává Z600 už v základním balení nelze normálně dokoupit. V prodeji jsou (nebo budou) pouze doplňkové sady, které obsahují jiné barvy a vzory.

Doplňkové sady výměnných krytů

Ohlášeny jsou celkem tři. Každá sada obsahuje tři páry výměnných krytů. Momentálně je příslušná stránka na webu SE poněkud zastrčená a nenašel jsem na ni žádný link. Doplňkové kryty dosud také nejsou zařazeny do seznamu doplňků na stránce Z600. V e-shopu SE určeném pro USA je uvedena cena 29 USD. Koncová cena jedné sady by se u nás mohla pohybovat okolo 840 Kč včetně DPH.

Najeďte myší nad názvy krytů pro zobrazení jejich barvy/vzoru.
Klikněte na obrázek sady pro zobrazení většího obrázku v novém okně.

IST-22 Party Theme IST-22 Party Theme

Obsahuje kryty "Kaleidoscope", "Lace" a "Butterfly".
Označení SE: DPY 901 422.
V ČR se prodává od poloviny března 2004.

IST-22 Modern Theme IST-22 Modern Theme

Obsahuje kryty "Oxidized Silver", "Mid-Century" a "Retro".
Označení SE: DPY 901 420.
V ČR se prodává od 3. únorové dekády 2004.

IST-22 Sport Theme IST-22 Sport Theme

Obsahuje kryty "Line", "Sunshine" a "Pin-Stripe".
Označení SE: DPY 901 421.
V ČR se prodává od poloviny dubna 2004.

Doplňky (ostatní)


Pouzdra

ICE-26 Spíš pouzdro, protože zatím je jen jedno. SE dodává pro Z600 jeden model pouzdra, ICE-26. Jde o kožené pouzdro na opasek, vertikální, spona na opasek je plastová, chybí jí očko které je možno potkat na dřívějších pouzdrech. Zapínání je na suchý zip (velcro), což bylo pro mne osobně velkým zklamáním (kam zmizelo skvělé magnetické zapínání pouzdra pro T39... stejné používá i PalmOne).
ICE-26 je v ČR k dispozici od 11.2.04.

Další možností je samozřejmě pověsit mobil na krk, dírku pro provlečení má. Pokud jste ovšem drobnější postavy, potáhne vás 110 gramů Z600 poněkud k zemi.

Další úpravy


Skiny / Témata

SE konečně uveřejnil ostrou verzi aplikace Sony Ericsson Themes Creator, pomocí které si může každý vytvořit pro svůj SE (nejen Z600) vlastní skin.

A teď něco z mé vlastní zahrádky... ;) Skin pro noční život, vhodný třeba do kina, abyste moc nesvítili na ostatní diváky :) -- tedy samozřejmě jedině při čtení SMS, tohle není žádná podpora telefonování během filmu. :(

Náhled tématu LMXBlack4, klikněte pro obrázek plné velikosti...

plný obrázek | stažení tématu

Co se zhoršilo, co nefunguje, co chybí


Nevýhody odstranitelné upgradem firmware

 • možnost zvolit, zda se po vytočení čísla na mobilu hovořit z mobilu, nebo z Bluetooth headsetu (jako na T39)
  (starší verze FW přesměrovala odchozí hovor vždy na headset, pokud byl k dispozici, což v případě, že zapomenete, že ho máte zapnutý a v dosahu, přinese nemilé překvapení v tom, že se s protistranou nedomluvíte) ;)
 • nastavení upozornění na zadávanou událost kalendáře v přednastaveném předstihu (5, 10, 15... minut)
  nepotvrzeno, v R5B001 lze

Nevýhody proti T39m

(na které není lék, nebo ho neznám)

 • nelze zadat opakující se událost (pouze z PC a pak synchronizovat)
 • nelze měnit velikost fontů (pro všechna menu, psaní SMS, atd.)
  I s tak malým displejem, jako má T39, je možno si na něm zvolit ze 3 velikostí fontů, navíc je toto nastavení nezávislé pro každý profil. Z600 však i přes svůj obrovský displej tuto možnost neposkytuje, a naopak místem na displeji vyloženě plýtvá. Vše bylo podřízeno "líbivosti" -- např. kdo potřebuje vidět při psaní SMS ikonu znázorňující list papíru a tužku, která na něj kreslí smajlík, když to celé zabírá místo, na které by se jistě vešly další dva řádky smsky.
 • nelze psát SMS za pomoci bočních tlačítek pro hlasitost (na T39 při drženém "+" klávesa "2" píše rovnou "B", při "-" pak "C".)

Další nevýhody na které není lék

(nebo ho neznám)

 • pouze 510 telefonních čísel a navíc, pokud má kontakt přiřazena např. 2 čísla (na mobil, domů), zabírá paměť pro 2 čísla
  Tento limit se táhne všemi modely už od dob samotného Ericssonu (minimálně od T39), nyní platí nejen pro Z600, ale i T610 a T630. Například oproti Nokia 7110 je to až desetkrát menší paměť na telefonní čísla.
 • jen 5 profilů pro WAP
  Pokud potřebujeme pro jednoho operátora 2 profily (jeden pro čistý WAP a druhý pro MMS), máme tři operátory, tak už nám jeden profil chybí. A to nepočítám s možností nastavit WAP i přes CSD nebo HSCSD či s WAP branami od někoho jiného než od operátorů.
 • česká T9 funguje nějak divně
  Píše totiž některá slova s českou diakritikou, nebo dokonce s chybnou diakritikou (obrácené čárky) a takto smsky i odesílá.

Diskuzní fórumInformační zdroje

1.
Technické oddělení společnosti TENcom Trade, prodávající u náš úžasné (americké) ;) GRPS modemy Enfora.
2.
AT&T 3G Training - GPRS Speeds

Odkazy jinam

(c) 2004 Karel Fajkus