Lomax Online: DVD

Lomax Online

Další novinky
Kontakt
Media Hall
MS FlightSim
NT v. Internet
Digital Conv.
   DVD <<
   SE Z600
   SD
Favorite SW

DVD. Všude se o něm mluví, všichni ho vychvalují. Valí se ze všech stran. 
Ovšem pravda, ta je tam venku...

 

Obsah:

25.05.2002
Napište mi!
Write me!

 

Několik dobrých důvodů, proč si nekoupit (v obchodě stolní) DVD přehrávač:
 1. omezení na zónu 2: nemůžete přehrávat DVD disky pro jiné regiony, např. americké.
 2. Macrovision: nemůžete nahrávat z DVD na video VHS; a i když nahrávat nechcete, degraduje se vám zbytečně obraz.
 3. upozornění na copyright apod.: u mnohých disků nemůžete přeskočit opruz hlášku o kopírování atd.
 4. filmy do ČR přicházejí ve verzi pro několik evropských zemí a jsou cenzurovány tak, aby vyhověly nejpřísnější z nich. Důsledkem toho je fakt, že z původního zábavného mírně násilného filmu se stává hloupá pohádka poloviční délky. Jeden příklad za všechny (skutečně podoručuji pokud neznáte půjčit si VHS i DVD verzi a porovnat) Last Boyscout (Poslední skaut) (ten tedy zrovna není z těch mírných, každopádně budete koukat, které všechny scény se na DVD nedostaly. V některých scénách je to až komické, protože už na sebe ani nenavazují, a některé postavy prostě nezi záběry zmizí a už se o nich víc nedovíte. Pokud máte pouze DVD verzi, můžete se jen dohadovat, jaká nepříjemnost se jim stala.
 5. spousta těchto přehrávačů jsou hnusný šmejdy (i renomované značky), které tuhnou víc než Windows 95, rozjíždí se jim synchronizace zvuku s obrazem (lip sync) atd. To bude asi trvat ještě několik let. Některé tituly jsou na to obzvláště náchylné, doporučuji Negotiator (Vyjednavač).
 6. minimum filmů, které jsou na DVD uváděny v "širokoúhlém" provedení využívá jedné z možností převodu na formát obazovky 4:3, tzv. Pan & Scan a nemůžete je tedy na takové obrazovce sledovat jinak než v letterboxu (=černé pruhy nad a pod obrazem). Tuto neschopnost studií absolutně nechápu.
 7. DVD disky mají "skvělou" schopnost zakázat některé funkce přehrávače. A tak si například můžete jen nechat zdát o tom, že se na některých discích pustíte například českou zvukovou stopu a zároveň české titulky -- i když tento disk oboje obsahuje! (Intersonic: Můj soused zabiják; a další.) Chudáci tělěsně postižení.

Na některé uvedené průšvihy můžete vyzrát tak, že si koupíte to správné DVD do svého počítače, každopádně s jinýmy problémy (cenzura, Pan & Scan) ani tímto způsobem nepohnete.

 

Pan & Scan

Pan & Scan se nazývá systém, který umožňuje divákovi s obrazovkou 4:3 sledovat program z DVD tak, že pokrývá celou plochu obrazovky. Bohužel tak přichází o velkou část původního filmu (za předpokladu, že pův. film je širokoúhlý, což drtivá většina filmů je -- běžte někdy do kina), stejně jako když se na tento film dívá např. na VHS, kde se filmy v jiném provedení než 4:3 objevují pouze zřídka (Tah jezdcem; a ještě něco?). Pan & Scan je založena za prostém principu, kdy je synchronně s filmem na DVD nosiči zaznamenáván při jeho tvorbě tzv. Point Of Interest, tedy vlastně označení horizontální pozice výřezu 4:3 v pův. obraze. Stejným způsobem se filmy přepisují i na VHS, ovšem s tím, že u VHS existuje na nosiči samozřejmě pouze tato "vyříznutá" část filmu a divák nemá možnost volit mezi "celým" filmem a jeho 4:3 verzí. Tolik dobrá část zprávy vycházející ze specifikace DVD.

Problém se v tom, že stejně jako u mnoha dalších vlastností DVD musí i tuto podporovat ten který DVD titul. Už asi chápete, že Pan & Scan dosud  nemá téměř žádný DVD disk. Jak jsem již uvedl výše, není mi zcela jasné proč. Vždyť studia a distributoři musí stejně vyrobit/získat ke každému filmu data potřebná pro Pan & Scan, pro použití při přepisu na VHS. CO jim brání v tom, zaznamenat je i na DVD? 

Máte-li nějaké tušení, napište mi.

 

kopírování

DeCSS:

SnM: DVD cracknuto. Kopírování DVD pom. simulace přehrávání; Xing "zapomněl" v jedné verzi svého SW přehrávače zakódovat svůj tajný klíč pro dekódování obsahu DVD disků a je po problému. Kouzelné je na tom to, že nebyl kompromitován pouze jeden jejich klíč, který by tak teď mohl být vyřazen z nových DVD disků, které se teprve budou lisovat (na každém DVD je na 500 klíčů všech výrobců přehrávačů), ale byl tak zlomen celý algoritmus šifrování, takže máme do smrti (přesněji do smrti DVD) pokoj!

 

Macrovision

Macrovision - DVD Certification FAQ (3 druhy pro DVD, co kdy musí výrobce doložit k certifikaci, zajímavé info)

Macrovision a DVD

Macrovision u DVD je speciální obvod, který má za úkol na výstupu přehrávače videosignál znehodnotit tak, aby při případném nahrávání na videorekordér (VHS) byl tento zmaten a nahrál "jasově blikající" obraz. Přitom obraz skutečně zaznamenaný na DVD tuto vlastnost nemá, film je pouze označen "k provedení degradace", tu provádí sám DVD přehrávač. Pokud tedy přehrávač obvod Macrovision neobsahuje, bude film 100%.

Macrovision a VHS

U DVD se jedná o stejný postup, který je použit pro ochranu některých originálních videokazet (v půjčovnách i prodeji), kde je však degradovaný obraz zaznamenán již přímo na VHS kazetě.

Macrovision a televize, projektor

Lži, které se snaží firma Macrovision a její licensees (viz Warner níže) šířit o této skvělé "vlastnosti" jsou až šokující. IMHO není pravda, že Macrovision neovlivňuje obraz na obrazovce (projektoru, televizi) v případě, že je přehráván originál. To snad musejí být slepí!

Obraz je s Macroviosion opravdu mnohem horší i z originální VHS, DVD. Navíc u některých projektorů se dokonce projevuje stejné "blikání" jako při pokusu o nahrávku kopie na VHS.

To, že Macrovision degradovaná nahrávka upírá jejímu právoplatnému majiteli její legální "zazálohování" je věc další, neméně hodná odsouzení.

Linky

 • Warner.cz - Co nového - výroba čes v. VHS Matrix - poprvé s Macrovision - mluví o tom, jako by šlo o radost pro diváka (spec. zapůjčen z Macrovision UK)
 • prodej Macrovision dekodéru na dobírku, záruka vrácení peněz, sám o něm nic nevím
 • nejlepší je samozřejmě taková úprava DVD přehrávače, která Macroviosion obvod zcela odstraní. To ještě u nás není přílič rozšířeno, ale např. v Británii se takto upravené přehrávače prodávají přímo v (specializovaných) obchodech i s plnou zárukou a to jen za o něco vyšší cenu.
 • některé poslední (květen 2001) DVD filmy z produkce Intersonicu nemají Macroviosion aktivní! (Např. Můj soused zabiják.) Že by se blýskalo na lepší časy?

 

Praktické zkušenosti lidí

Zajímavé sajty

Cizí:

České DVD servery:

Lidi:

code free:

  kde koupit

Techtronics (DVD Codefree nové úřístroje, upgrady, různé druhy: 1) regiony 1-6, 2) Macrovision, 3) FBI Warning; porovnání, že Multimod je lepší než Paragon)

Upgrade Heaven - The Multiregion DVD and Home Entertainment Specialists

DVD-Charger, the ULTIMATE 'upgrade' for your DVD-player!

MEGA-VISION Aachen - Home-Cinema world and DVD-Codefree

 

code free:

  jak přehrávat

Deja.com: Re: Black & White Region 1: Když už máte codefree DVD, potřebujete NTSC televizi, nebo RGB výstup z DVD a RGB vstup na tv, nebo konvertor (který ale funguje jen pokud máte bez něj b&w obraz a dobrý zvuk).

Regional Code Enhancement - jak na speciální RCE disky; pěkné zamyšlení nad tím, jak se to studiím (ne)pěkně vrátí; (mluví o stolních DVD)

 

PC Players

 

DVD Rom

 

Cracky, ripping, ...

 

Creative DVD Encore

Deja: Creative Encore 5X SUCCESS (má Ati All-in-wonder; SB64; P200MMX; CreaDVD5xDxr2; Voodoo1 a celé super šíleně propojené)

Creative Encore 5X SUCCESS (výstup na monitor z Creative HW DVD Dec je pro kočku)

Creative Encore 5X SUCCESS

- Creative Encore 5X SUCCESS (best quality on monitor if use Cinemster sw DVD player, w ATI, TNT, Banshee or other VERY powerfull graph cards; pic quality you going to have is outstanding, better then ANY TV available

 

(c) 2001 Karel Fajkus