Lomax Online: Další novinky

Lomax Online

Další novinky <<
   Citáty
   1996-2001
Kontakt
Media Hall
MS FlightSim
NT v. Internet
Digital Conv.
Favorite SW

Aneb Jak šel čas.

Nejčerstvější novinky najdete na hlavní stránce. Zde jsou všechny další události, které jsem chtěl kdy zaznamenat; a to od nejnovějších po nejstarší.

You can find some news and notes in English here.

29.04.2006
Napište mi!
Write me!


Archív zpráv za roky 1996 až 2001 najdete zde.


29.12.2004

DVD Matrix opět poděláno (3.)

Hořká komedie s DVD filmy Matrix pokračuje – naposledy jsem o tomto nekonečném seriálu omylů a chyb psal 5.3.2004. Warner Bros zveřejnil na svém českém webu tuto zprávu:

Upozornění k Ultimate Matrix Collection

Vzhledem k technickým problémům při výrobě jsou DVD disky, jenž jsou součástí Ultimate Matrix Collection, potištěny maďarskými texty. Disk však obsahuje pouze českou a anglickou verzi, nikoliv maďarskou.

To ale není jediná chyba, viz článek na FilmPubu a diskuze na FilmCity. Obsah disku prvního filmu neodpovídá popisu na obalu, chybí dva audiokomentáře. Nedošlo také k novému přepisu obrazu, jak bylo slibováno a jak je tomu u této kolekce jinde ve světě.

Tentokrát to již nechám bez dalšího komentáře.


8.10.2004

Nova (a Ester) vás baví

Takhle pobaveně jsem se už dlouho necítil, upřímně. Neviděl jsem sice ani jeden díl reality show Milionový pár, ale poté, co jsem si přečetl dnešní zprávu iDnes o předčasném ukončení tohoto pořadu, a také o něco starší zprávu s vyjádřením Novy k odhalením první pornostar (Ester Ládová alias Sophia Trabajan) mezi soutěžícími, jsem se na ty fotky a videa kouknul a jsem opravdu pobaven. ;)

Dnes, když už víme, že v soutěži bylo takových hvězdiček několik a že Ester včera při hlasování diváků obdržela nejvíce jejich hlasů, působí původní vyjádření Johna opravdu legračně (pobavení druhé). Například:

  • „o jejím dalším osudu rozhodne hlasování diváků“ – ano, to opravdu rozhodlo: 1. místo Ester Ládová.
  • „nakonec - [diváci] mají o účinkujících vědět co nejvíce“ – ano, o Ester už toho víme hodně... a co ty ostatní hvězdy? Čekám... :)
  • „[John] soudí, že pózování pro erotické časopisy je zřejmě běžnější, než jsme si mysleli“ – ano, je asi desetkrát běžnější, než sis Radku myslel.
  • „Sám jsem zvědav, jak národ rozhodne“ – I národ Johna překvapil tak, že to prostě nezvládl a navrhl zrušení pořadu.

Chápete někdo, proč mu na to Dvořák přistoupil? Možná licenční podmínky pořadu prostě jen neumožňovaly posunout jej za 22. hodinu a poněkud změnit pravidla, aby nejlepší schopnosti soutěžících opravdu vynikly. Snad nám Nova připraví místo Miliónového páru mnohem pořad zábavnější, kde dá volný průchod právě těmto přednostem našich českých dívek. Zcela jistě tím dosáhne mnohem větší sledovanosti, než u této cudně nudné show (soudě dle klesající sledovanosti, opravdu jsem to neviděl). Diváci si to podle hlasování rozhodně přejí.

Neméně legračně působí i původní vyjádření Ester o tom, že „se fotila jen nahá, bez podprsenky, ale že si není vědoma, že by fotila tak drsné záběry“ (pobavení třetí). Takže na kulmu, slané tyčinky a další předměty, které rozhodně nepoužívala podle návodu, asi zapomněla. Zřejmě jich bylo tolik, že už opravdu neví, co si kdy kam strčila.


15.7.2004

Eurotel zabil Internet přes GPRS

Eurotel 1.7.04 nasadil svým uživatelům GPRS, včetně tarifu Data Nonstop, šílenou úchylárnu, která definitivně mění ET GPRS ze služby přístupu na Internet na službu přístupu na děsivou zvrhlost, která se Internetu jen vzdáleně podobá a je na skutečný Internet jen "tak nějak trochu" napojena.

Více informací a zkušenosti (převážně dost naštvaných) uživatelů můžete najít na Mobilmanii v diskuzi, kterou jsem tam zahájil – za 14 dní existence má už přes 230 příspěvků a na Mobilmanii na jejím základě vyšel i článek, který je ale bohužel dost špatný a IMHO uvádí i nesprávné informace; zajímavá je pak i diskuze pod tímto článkem. Na konkurenčním Mobil serveru (který byl dřívě dost lepší a odbornější než MM, ale to už je bohužel pryč) jsem nic podobného nezaznamenal.

Nakonec jsem se po několika neúspěšných stížnostech na infolince *11 rozhodl nechat si (za prachy) aktivovat přístup přes APN "internet.open", kde se tento problém neprojevuje, a a částku za tuto aktivaci požadovat po Eurotelu v reklamačním řízení. Text mé reklamace najdete níže, pokud jste tímto postupem Eurotelu také postiženi, klidně neváhejte k reklamaci použít můj text, nebo jeho část. Když mi o tom napíšete do diskuze (odkaz je na konci tohoto příspěvku), budu rád. Stejně tak uvítám i další vaše postřehy k tomuto tématu.


Adresát: Eurotel Praha, spol. s r. o.
reklamační oddělení
P. O. Box 70
Vyskočilova 1442/1b
14021 Praha 4

Věc: Reklamace

Vážení,

od dubna loňského roku používám připojení na Internet pomocí Eurotel GPRS / Data Nonstop – nyní pod tel. č. *** *** ***. Až doposud k mé úplné spokojenosti (jen s menšími výpadky). Vše se ale změnilo ve čtvrtek 1.7.2004, kdy jsem zjistil, že Eurotel modifikuje webové stránky, které si prohlížím, tak, že mění atribut SRC obrázků, které se pak stahují z jeho (=Eurotelu) serverů. Webový server, na který se připojím a po němž požaduji webovou stránku, mi ji pošle, ale tato stránka ke mně nedorazí tak, jak mi ji tento poslal, ale je cestou změněna Eurotelem, resp. jeho technickými prostředky (dále jen "změna").

Kvalita služby, kterou jsem obdržel a na kterou jsem byl zvyklý, se tak výrazně snížila a to až za hranici, kdy by pro mě tato služba byla ještě použitelná.

Asi nejspektakulárněji se tato nepříjemná "novinka" Eurotelu projevuje na HTML stránkách používajících HTTP autentifikaci, kde se prohlížeč postupně znovu a znovu dotazuje na uživatelské jméno a heslo, třeba zvlášť pro každý obrázek, který požadovaná stránka obsahuje. Pikantní na tom je, že přitom používá realm původního webserveru a vlastně se tak za něj vydává. Navštívení takové webové stránky pak pro mne znamená vyplnění asi 15 vyskočivších oken, do každého jméno, heslo a odkliknout. Je to velmi obtížné a obtěžující.

Druhý problém je, že samy tyto "proxy servery" (nebo co ty stroje na 10.5.4.0/24 vlastně jsou) mají často výpadky a vracejí pouze chybové hlášky, místo požadovaných obrázků, které jsou ale na původních webserverech funkční a k dispozici.

Další problém je v tom, že Eurotel během jednoho GPRS připojení mění IP adresu, pod kterou je můj počítač prezentován serveru, se kterým komunikuji. To má za následek selhávání mnoha obvyklých autentifikačních postupů používaných na velkém množství serverů, které jsou tak pro mě nyní nedostupné.

Tento problém jsem v minulých dnech několikrát konzultoval s infolinkou a také s datovými specialisty na *11. Nakonec mi bylo v pátek 2.7.04 Martinem Kubou sděleno, že se s tím nic nedá dělat, tato nová "změna" je prostě nasazena a jedinou možností, jak se této "změny" zbavit je aktivovat si APN "internet.open", nebo si z webu Eurotelu stáhnul aplikaci Eurotel Akcelerator Plus a v ní nastavil jméno dialup připojení a přepínač na "Původní kvalita obrázků".

Trik s akcelerátorem jsem vyzkoušel, ten však nefunguje zcela. Problém je ten, že ovlivní pouze nastavení Internet Exploreru, ale na HTTP komunikaci v ostatních aplikacích vliv nemá – jejich použitelnost je nadále velmi omezena a projevují se v nich všechny výše uvedené nepříjemné efekty.

Navíc jsem zjistil, že na "změnu" nemá vliv ani nastavení ve formuláři na adrese http://akcelerator.eurotel.cz/, i když bych to od něj očekával.

Přinucen výše uvedenými okolnostmi jsem si ještě v pátek 2.7. nechal na čísle *11 aktivovat APN "internet.open". To sice zřejmě vyřešilo všechny výše uvedené problémy, ale na druhou stranu zase způsobí, že můj počítač již není chráněn firewallem, jako tomu bylo u APN "internet", a přináší mi tak další potíže, které musím řešit.

Vůbec celým tímto problémem se musím zabývat poněkud déle, než bych si představoval, a zde je na vině pouze Eurotel. Ať už tím, že tuto změnu zavedl, nebo že se neobtěžoval o ní sebemíň neinformovat, a to ani na svém vlastním webu.

Na webu Eurotelu jsem později našel zprávu o tom, že služby Eurotel Akcelerator a Eurotel Akcelerator Plus jsou ve veřejném testovacím provozu. Já jsem se ale tohoto testování nechtěl účastnit, nijak jsem nevyjádřil svůj souhlas se zařazením do testování a připadá mi neetické, abyste své normálně platící klienty (mě) používali jako testovací nástroj při vývoji nové služby.

Na základě výše uvedeného vás tímto žádám o stornování poplatku za zavedení APN "internet.open" z mého účtu. Je zřejmé, jsem si přístup přes toto APN musel aktivovat pouze proto, abych mohl nadále službu Eurotel Data Nonstop vůbec používat, a pouze na základě toho, že Eurotel začal bez mého souhlasu aplikovat technická opatření (uvedená výše) znemožňující mi používání této služby tak, jako jsem to činil dosud.

Děkuji,
s pozdravem

Karel Fajkus


17.6.2004

Vypálí mi v kině požární inspekce oči?

––Original Message––
From: Karel Fajkus
Sent: Thursday, June 17, 2004 1:11 PM
To: Bruno Pahler
Subject: Kino Mír - Promítání rušené světly

Dobrý den,
včera jsem navštívil ve Vašem kině Mír v Opavě film Den poté. Velmi nepříjemně mě ale po celý film rušila 4 světla nad východy ze sálu, ve kterých prý byly (podle paní uvaděčky) dříve toho dne vyměněny žárovky, na popud požární inspekce.

Jas těchto světel je tak velký, že:

-intenzivně dosvítí až na promítací plátno, kde navíc za pomoci roztažených předních opon vrhají stín tak, že přibližně prostřední polovina šířky plátna je jimi osvětlena a krajní čtvrtiny jsou ve stínu opon; to je velmi silně vidět ve všech jen trochu tmavších scénách promítaného filmu a samozřejmě zcela zásadně narušuje představení;

-uprostřed osmé řady, kde jsem seděl, je z nich tolik světla, že tam lze i během promítání filmu číst noviny;

-z jejich přítomnosti v zorném poli diváka bolí oči, nelze se soustředit na film (toto je samozřejmě jen můj subjektivní dojem).

Doufám, že situaci znovu zhodnotíte a naleznete řešení, které uspokojí jak požární inspekci, tak nebude rušit promítání.

Očekávám Vaši odpověď,
s pozdravem

Karel Fajkus


11.6.2004

Zašleme vám kabel k UPS, Zn. za půl roku

Koupil jsem si nový nepřerušitelný zdroj napájení (UPS) od renomované firmy APC, bohužel u ní nebyl sériový kabel pro komunikaci s PC. Ten se totiž objedná pomocí přiloženého kupónu, nebo zadáním kódu do webového formuláře – což jsem také 22.12.2003 udělal

Kabel přišel tuto středu, tedy 9.6.2004, což je po 170 dnech od objednání. A to jsem to nemusel ani jednou urgovat! ;)


11.5.2004

Český Telecom: „My spustíme rychlý internet přes ADSL příští týden“

Tohle prosím není o několik let opožděná zpráva, to je jedno z tvrzení generálního ředitele Českého Telecomu Berdára, které v rozhovoru s ním (z 10.5.2004) přinesl týdeník Euro. Že by snad skutečně ČTc chtěl začít provozovat ADSL tak, jak je to běžné ve zbytku světa? Bude konečně rychlejší než obyčejný modem? Nebude jen v těch několika málo místech, navíc bez sebemenšího rozšiřování?

Další blití, ze kterého místy až naskakuje husí kůže, najdete na serveru Eura.

Mimochodem, kdo se chce vsadit, že podobně jako se Telecomu podařilo nastavit ADSL tak, že je nepoužitelné, teď po vyhození Valeskiho zmrví do nepoužitelnosti i CDMA450? A pak další služby Eurotelu?


5.3.2004

DVD Matrix opět poděláno (2.)

Jak jsem zde psal, v listopadu se povedl Warnerům opravdu husarský kousek, DVD s filmem Matrix (prvním z trilogie), které u nás kdysi vyšlo s poškozenými titulky a prodávalo se za sníženou cenu, vydali znovu proto, aby už konečně byl tento úžasný film k dispozici se správnými titulky; a tentokrát i s českým dabingem – to se ale nepovedlo, titulky byly opět vadné. A český dabing pouze 2.0.

Matrix byl v listopadu téměř okamžitě stažen z prodeje (i když ne všude, např. v Hypernovách se prodával v bundlu ještě s jedním filmem za 1000 Kč, a to bez označení, že jde o zmetek). Toto stažení fanoušci bláhově mylně považovali za dobré znamení, že se snad ve Warner Bros. chytli za nos a prostě budou muset přijít na třetí pokus s bezchybným diskem.

To (jsme) se ale ošklivě spletli. V únoru Warner Bros. definitivně situaci vyřešil tak, že listopadové zmetky vrhnul zpět na trh a to, že jde o šmejd, vyřešil opět sníženou cenou (400 Kč). V případě Warnerů tedy rozhodně neplatí, že nevstoupíš dvakrát do stejné řeky – oni klidně vstoupí dvakrát, třikrát a vsadil bych se, že i čtyřikrát a pětkrát – jestli někdy vyjde balení všech 3 Matrixů, můžeme se téměř jistě „těšit“ na to, že titulky prvního filmu budou opět vadné.


(c) 2002 Karel Fajkus

Archív zpráv za roky 1996 až 2001 najdete zde.