Nápověda, Popis: obsah stránky

Další související stránky


O co jde?

Vlastníte palm a chcete mít každý den (nebo jak často chcete) s sebou aktuální kopii populárních českých webů?
Pak si můžete buď nainstalovat nějaký konverzní a synchronizační software pro vaše PC a palm a každý den si weby konvertovat sami.

Nebo můžete využít naši službu, která je zdarma. Za vás pak zkonvertujeme celé weby do souborů .PDB (jeden web = jeden soubor) a dáme vám je k dispozici. Zkonvertované weby si stáhnete a umístíte na svůj palm, kde je pak offline můžete prohlížet. Minimalizujete tak dobu, kterou každý den strávíte přípravou webů, ať už proto, že používáte připojení dial-up, nebo prostě nechcete ztrácet čas tím, co pro vás můžeme udělat my.

Čerstvá verze je připravena několikrát denně, jak se píše v úvodu hlavní stránky. To znamená, že pokud se příslušné weby během dne změní, promítnou se změny k těmto časům i v našich souborech.

Odpovědi na často kladené otázky naleznete na speciální stránce.


Jak to vypadá?

Zde vidíte příklady toho, jak weby v palmu vypadají jednoho konkrétního dne (náhodný výběr):
Obnovte stránku pro zobrazení dalších obrázků nebo je přímo vyberte pomocí odkazů níže.

Barevný Mobil.cz v iSilo3 (2), Palm IIIc     StereoMag v iSilo, Pocket PC

Další obrázky z Palm OS: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8; z Palm OS s HiRes displeji: 1, 2; a z Windows CE: 1, 2, 3, 4, 5, 6.
Najeďte myší nad obrázky nebo čísla odkazů pro zobrazení jejich popisu.


Co budete potřebovat?

Co budete potřebovat podle platformy vašeho palmtopu:

Palm OS:

Windows CE:

Naše další podpora dříve doporučované aplikace HandStory byla ukončena.

Win32 – Windows 95/98/Me/NT/2000/XP/2003:

Sharp Zaurus:

Na adrese http://www.timwentford.uklinux.net/ najdete prohlížeč, který ovládá formát aplikace Plucker.
Potěší nás, když se se zkušenostmi provozu tohoto prohlížeče na Zauru s námi podělíte.


iSilo nebo Plucker? (srovnání pro platformu Palm OS)

aplikace zdarma čte formáty
[naše označení]
černobílé obrázky barevné obrázky velikost aplikace další pozitiva další negativa
iSilo Free ano iSilo 2 *1, *2
[iSilo b&w] [iSilo text]
ne ne 46 kB velikost viz *1
iSilo 2 ne iSilo 2 *2
[iSilo b&w] [iSilo text]
1bitové, používá dither ne 82 kB rychlost  
iSilo 3 ne iSilo 2 a 3 *2
[iSilo b&w] [iSilo text] [iSilo color]
1,2,4bitové, používá dither ano (8,16bitové) 306 kB existuje i pro Windows CE *3  
Plucker ano Plucker
[Plucker] [Plucker text] [Plucker color]
1,2,4bitové, neumí dither ano (8,16bitové) 130 kB   pomalé (zobrazování, listování, atd.)

Poznámky:

*1
S omezením. Nelze používat odkazy, všechny stránky konvertovaného webu jsou umístěny jedna za druhou a lze v nich listovat postupně podobně jako v knize.
*2
Dále také čte formát Palm DOC (neplést s MS Wordem). Soubory v tomto formátu na našem webu nejsou dostupné, formát je funkčně velmi omezen.
*3
Verze prohlížeče iSilo pro Windows CE (Pocket PC atd.) nezvládá korektně českou diakritiku, je třeba doinstalovat speciální upravené fonty.

Co znamená 1bitové, 2bitové (atd.) obrázky?

Počet bitů na pixel Popis barev V našich souborech použito u označení formátu
1 černá a bílá iSilo b&w (používá dither)
2 4 odstíny šedé Plucker
4 16 odstínů šedé  
8 256 barev iSilo color, Plucker color
16 65536 barev HandStory

Maximálně 8bitové obrázky používáme kvůli minimalizaci velikosti výsledných souborů; s výjimkou HandStory, kde lze použít pouze buď 16bitové barvy nebo 4bitové odstíny šedé.

Jaký prohlížeč použít? -- Moje subjektivní doporučení

Na starších černobílých palmech, které navíc menším výpočetním výkonem doporučuji iSilo 2 (popř. iSilo Free, pokud chcete ušetřit). Na novějších a zvl. barevných palmech doporučuji Plucker; je to ovšem zejména při přechodu z iSilo 2 velký šok, Plucker je o dost pomalejší.


Kde vzít aplikaci iSilo

Na webu www.isilo.com najdete několik verzí aplikace pro Palm OS. Pokud budete soubory pouze prohlížet, nepotřebujete nic než soubor iSilo.prc z balíku na této stránce (30denní zkušební verze), zabere vám v palmu 306 kB paměti (verze 3.1).
Pokud použijete verzi 2.85 (viz také další odstavec), zabere vám v palmu 82 kB paměti. Je také dostupná verze, která je zcela zdarma (zabere v palmu 46 kB), ovšem neumí např. obrázky a odkazy – všechny stránky jsou přístupné jedna za druhou, ale lze na ně odskakovat podle jejich čísla, lze vše nebo aktuální stránku prohledávat, atd., prostě není to tak hrozné. ;-)

Vzhledem k tomu, že pro přípravu souborů pro iSilo používáme primárně verzi 2.x, plně vám tato postačí i pro prohlížení na palmu. Pokud tyto soubory (označené jako iSilo b&w nebo iSilo text) obsahují obrázky, což je u nich na našem webu vyznačeno, jsou pouze černobílé (jednobitové).
Pouze v případě, že chcete prohlížet barevné soubory (označené jako iSilo color – moc jich zatím není, chcete-li další, ozvěte se), potřebujete prohlížeč verze 3.x – tyto soubory totiž verzí 2.x ani free verzí neotevřete. Novější verzí prohlížeče můžete otevírat i soubory 2.x (je zpětně kompatibilní), docílíte tak např. vylepšeného ovládání a podpory paměťových karet.

Pokud si chcete objednat plnou verzi aplikace iSilo od nás, klikněte zde.

iSilo pro Windows CE

A teď něco z úplně jiného soudku: zajatci ;-) Windows CE mohou také použít iSilo, existuje totiž i verze pro Windows CE. Má problémy z češtinou, abyste je překonali, potřebujete speciální upravené fonty:

Upravené fonty pro Windows CE

Tyto fonty zkopírujte do vašeho palmtopu do složky \windows\fonts\. Poté bude možná nutno provést reset palmtopu, aby systém fonty nabízel. V menu aplikace iSilo je nakonec nastavte pro jednotlivé druhy fontů (Default, Serif, Sans Serif případně i Monospace).
Díky za úpravu fontů Verdana, Georgia, Tahoma a Courier New patří Vítězslavu Jelínkovi.

Kde vzít aplikaci Plucker

Také na webu www.plkr.org najdete několik verzí této aplikace (narozdíl od iSilo jsou to pouze novější či starší verze; všechny jsou zdarma). Můžete si také stáhnout distribuci obsahující pouze aplikaci pro palm (je označena jako "Application only, no parsers").

Do palmu si pak nainstalujte soubor viewer_en.prc pro anglickou verzi, nebo viewer_cs.prc pro verzi českou. Dále nainstalujte soubor SysZLib.prc. Nezapomeňte si v menu nastavit počet bitů odstínů šedé (resp. barev), které chcete používat.
Oba soubory dohromady vám pak (v aktuální verzi 1.2) zaberou v palmu 130 kB paměti.

Jednou (např. tou nejnovější) verzí této aplikace můžete prohlížet všechny soubory pro Plucker, které u nás najdete, ať už jsou bez obrázků (označeno Plucker, nebo Plucker text), nebo obsahují černobílé (označeno Plucker), nebo barevné obrázky (označeno Plucker color).

Kde vzít aplikaci Vade Mecum

(VadeMecum, Vade-Mecum)

Prohlížeč formátu Plucker pro Pocket PC (pouze ARM procesory, funguje i na verzi Windows Mobile 5.0). K dispozici je zdarma alfa verze, aplikace tedy ještě není dokončena do finálního stavu, může způsobovat pády či ztrátu dat (apod.), podrobnosti na webu autora.

Touto aplikací byste měli mít možnost prohlížet všechny soubory pro Plucker, které u nás najdete, ať už jsou bez obrázků (označeno Plucker, nebo Plucker text), nebo obsahují černobílé (označeno Plucker), nebo barevné obrázky (označeno Plucker color).

No a možná budete potřebovat speciálně upravené fonty, abyste mohli správně vychutnat diakritiku.

Kde vzít aplikaci HandStory

Ukončení podpory HandStory:

Naše další podpora aplikace HandStory, kterou jsme dříve doporučovali pro platformu Windows CE, byla ukončena.
Důvod pro podporu HandStory již zanikl, protože aplikace iSilo je nyní po doplnění upravených českých fontů zcela funkční i na platformě Windows CE a stejně jako na Palmu je i na CE o mnoho lepší než HandStory.
Také konverze do HandStory nebyla tak bezproblémová, jako iSilo a Plucker, trpěla častými výpadky a byla velmi pomalá. Z těchto důvodů byly všechny weby konvertované pro HandStory z naší služby staženy.
Všichni, kdo si od nás koupili HandStory, dostanou na požádání iSilo pro svou platformu se 100% slevou, tedy zdarma.

Aplikace HandStory existuje od října 2002 i ve verzi pro platformu Windows CE / Pocket PC. Aplikace je placená, 30denní zkušební verzi si můžete stáhnout zde.

HandStory je i ve verzi pro Palm OS, v konkurenci aplikací Plucker a iSilo ale zřejmě neobstojí; pokud ji i přesto chcete používat, stačí když naše soubory pro HandStory přejmenujete z *.HPC na *.PDB.


Čím stáhnete .PDB soubory z našeho webu

Nejjednodušší je použít normální prohlížeč a otevřít naši hlavní stránku, kde prostě kliknete na jména souborů, o které máte zájem, ty pak uložíte k sobě na PC. Můžete také použít pravé tlačítko myši, kterým kliknete na vybraný soubor a zvolíte "Uložit jako...", nebo "Uložit cíl jako...", nebo podobnou volbu podle verze vašeho prohlížeče.

Pokud chcete stahování zcela automatizovat a není vám cizí práce s příkazovou řádkou, použijte WGet.
Pokud používáte Windows, nainstalujte si (stačí rozbalit .zip archív) verzi WGetu pro win32. Pozor, použijte minimálně verzi 1.8.1; v době psaní tohoto textu je nejnovější verze uvnitř souboru UnxUtils.zip.

S přípravou .CMD/.BAT dávky vám může pomoci tato stránka.

Příklad:
wget "http://fajkus.cz/isilo/dl/dl.asp?p=5&t=a&f=idnes.pdb"
stáhne idnes.pdb na vaše PC.

4.5.03 byl nasazen nový systém pro poskytování .PDB souborů

Odstraňuje především dosavadní problém, kdy nešlo použít navazování downloadu po přerušení (HTTP 206 Partial content). Nyní proto nelze použít některé starší verze WGet (1.8.x funguje bezvadně).
Pro LGet pro Palm OS, který také nezvládnul novou metodu, je použita výjimka a proto funguje i nadále. Pokud používáte přímo na Palm OS nějaký downloader, který je nyní bezradný, kontaktujte nás, pokusíme se to vyřešit.

Zasílání emailem

Jestli nechcete stahovat každý den soubory z našeho webu, můžete si je nechat zasílat emailem do vaší schránky.
Registrace zde.

Stahování přímo do palmu (Palm OS)

Pokud se připojíte např. pomocí mobilního telefonu palmem k Internetu přímo bez použití PC nebo synchronizace, můžete si stáhnout .PDB soubory přímo z webu do vašeho palmu. K tomu potřebujete aplikaci pro palm, která toto zvládne.
Nevýhodou stahování přímo do palmu je v případě použití datového přenosu pomocí mobilního telefonu vyšší cena takového spojení.

LGet (v.1.6.1)
Obdoba WGetu, ale pro Palm OS. Lze také stáhnout několik souborů automaticky, pokud odkazy na ně uložíte do Memo Padu. I když novější verze umožňují stahovat soubory na kartu, s naším webem tuto možnost využít nelze.
Palm OS 5 ready.
Xiino (v.1.0.9E)
Webový prohlížeč. Lze stáhnout a instalovat .PDB i .PRC soubory.
Nefunguje (padá) pod Palm OS 5.
Vývoj ukončen, vlastnictví převedeno na Mobirus. Nová verze 3.3E dosud netestována.
EudoraWeb (v.2.1)
Webový prohlížeč. Nelze použít, nerozpozná .PDB a .PRC soubory.
Pod Palm OS 5 nefungují formuláře.
PocketLink (v.2.53d)
Webový prohlížeč. Lze stáhnout a instalovat .PDB i .PRC soubory, ale pouze na paměťovou kartu.
Web Pro (v.1.0, z Palmů Tungsten T, T2 a W)
Webový prohlížeč. Lze stáhnout a instalovat .PDB i .PRC soubory.
Podle mých zkušeností ale vždy na konci downloadu dojde k resetu a definitivně pomůže pouze hardreset. Máte jiné zkušenosti?
Web Pro (v.3.x, z Palmu Tungsten T3 a dalších, prodává se i samostatně)
Webový prohlížeč. Lze stáhnout a instalovat .PDB i .PRC soubory, jak do interní paměti, tak na kartu.

Soubory však nemusíte stahovat z webu. Další možností je totiž nechat si posílat .PDB emailem a tento email stáhnout do palmu (např. opět připojením přes mobil), zde ho otevřít a .PDB soubory, které budou u emailu přiloženy, nainstalovat (např. pomocí aplikace MultiMail).

(Údaje bez záruky, platné pro uvedené verze aplikací.)


Čím synchronizujete do palmu (Palm OS)

Čím synchronizujete do palmu (Windows CE)

Stažené soubory umístěte do složky, ze které synchronizujete dokumenty do palmtopu.

Příklad -- Windows NT:
c:\WINNT\Profiles\AloisN\Personal\Pocket PC My Documents\

Příklad -- Windows 2000, XP:
c:\Documents and Settings\AloisN\Personal\Pocket PC My Documents\

kde AloisN je vaše přihlašovací jméno pro Windows a Pocket PC je jméno vašeho Windows CE palmtopu. Na českých verzích těchto OS se místo Personal vyskytuje Dokumenty.

Soubory se v palmtopu objeví při příští synchronizaci; tedy okamžitě, pokud používáte kontinuální synchronizaci, a máte palmtop právě připojen k PC.


Potřebujete mít v palmu i další informace

Pokud potřebujete mít vždy s sebou i další informace, například z vašeho firemního informačního systému, jistě vám budu schopen pomoct. Jsem připraven zajistit i mnohem složitější řešení, včetně získání, transformace a přenosu těchto dat.
Kontaktujte mě, nebo se podívejte na stránku s nabídkou dalších služeb.


Kdy se připravují konverze

Čerstvá verze .PDB souborů se připravuje až 5x denně tak, by byly hotové přibližně v těchto časech: 4:30, 6:30, 9:30, 12:30 a také 18:30 h.
Ne všechny weby se však konvertují celý den, je jasné, že např. televizní program tak často konvertovat není třeba. O víkendu je pak frekvence ještě nižní. Pokud se vám zdá, že je konkrétní soubor vhodné konvertovat častěji (apod.), kontaktujte nás.


A na závěr

Pokud máte připomínky, přání, dotazy, pochvaly či nadávky, můžete použít diskuzní fórum, nebo nám poslat zprávu.
Chcete zde mít další weby? Napište nám.


(c)2002-2022 Karel Fajkus