FAQ – Často kladené otázky

Tato stránka si neklade za cíl suplovat nápovědu, tu najdete jinde.
Kliknutím na text otázky zobrazíte její odpověď. Pro zobrazení všech odpovědí klikněte zde.

 1. V některém .PDB souboru chybí obrázky, stránky, cokoli, nebo je text nečitelný, obsahuje zmatené znaky

  Informujte nás o tom na stránce Hlášení problémů (http://fajkus.cz/isilo/feedback.asp).
  Nejsme schopni sledovat obsah všech souborů/webů a tak v těchto věcech spoléháme na hlášení našich uživatelů.

  Občas se stane, že web, jehož zdrojový obsah konvertujeme, a na nějž samozřejmě nemáme žádný vliv, změní strukturu, zruší palm-friendly verzi, zmizí, nefunguje atd. To pak mívá za následek, že naše příslušné .PDB soubory jsou buď částečně, nebo zcela prázdné, s nefunkčními odkazy, s nesprávným obsahem, atp. Pokud nám tento problém nahlásíte, pokusíme se s tím něco udělat.

 2. Jak zruším zasílání emailů s .PDB soubory?

  V každém emailu s .PDB soubory je věta "Pro změnu nebo zrušení odebírání souborů následujte tento odkaz:" a následuje odkaz na web. Pokud jej zadáte do prohlížeče, najdete na zobrazené stránce i návod, jak zrušit registraci -- zaškrtnete políčko "zrušit" a stisknete tlačítko "Uložit".

  Pokud např. nemůžete email s .PDB soubory (a tím i s URL k úpravě / zrušení registrace) otevřít, navštivte přímo stránku http://fajkus.cz/isilo/emailem.asp, kde můžete svou registraci upravit/zrušit. Pokud by se vám na ní nepředplnily údaje z vaší registrace (např. se přihlašujete z jiného počítače, nebo jste si vymazali cookie, apod.), nechejte si poslat vaše heslo na emailovou adresu, kterou jste zadali při registraci -- vyplňte proto pouze pole "Emailová adresa", zaškrtněte popsané políčko a stiskněte tlačítko "Uložit".

  Alternativně můžete pouze zastavit zasílání souborů -- zvolte "Posílat ve dny: nezasílat automaticky", a stisknete tlačítko "Uložit". Pak si můžete např. soubory stahovat sami, kdy budete chtít, např. pomocí .CMD dávky, kterou vám můžeme pomoci vytvořit -- viz http://fajkus.cz/isilo/wgetcmd.asp.

 3. Emaily s .PDB soubory mi nechodí, přestože jsem si je zaregistroval / zaregistrovala

  Zkontrolujte zda má vaše poštovní schránka dostatečnou kapacitu pro to, aby se do ní email s .PDB soubory vešel, a zda velikost tohoto emailu nepřekračuje maximální povolenou velikost jednoho emailu. Zeptejte se vašeho poskytovatele připojení nebo poskytovatele emailových služeb.
  Orientační přehled maximálních velikostí jednoho emailu u některých freemailů (stav k 3.5.2004):

  atlas.cz
  5 MB
  centrum.cz
  3,8 MB

  Podívejte se, zda vaše poštovní schránka již není zaplněna jinými emaily (nebo jinými položkami). Pokud můžete do své schránky přistupovat více způsoby (např. POP3, IMAP4, web), přesvědčete se, že ve schránce nejsou skryty položky, které jen aktuálním způsobem připojení nejsou vidět.

  Zvažte využití možnosti stahovat si .PDB soubory sami – kdy budete chtít, kde budete chtít, např. pomocí .CMD dávky, kterou vám můžeme pomoci vytvořit -- viz http://fajkus.cz/isilo/wgetcmd.asp.

 4. Je možné si nechat emailem zasílat .PDB soubory v jinou denní dobu, než ráno?

  Automaticky to možné není.
  Můžete si však vyvolat zaslání souborů ve chvíli, kdy sami chcete, navštívením speciální webové adresy. Více informací na http://fajkus.cz/isilo/emailem.asp?showtrigger=1#showtrigger.
  Nebo si můžete stahovat .PDB soubory sami, kdy budete chtít, např. pomocí .CMD dávky, kterou vám můžeme pomoci vytvořit -- viz http://fajkus.cz/isilo/wgetcmd.asp. Podle našich zkušeností je to rychlejší (a tedy často i levnější), než stahovat soubory v emailech.

 5. Je možno zobrazit si obsah .PDB souborů i na PC?

  Pokud si vyberete formát iSilo, můžete .PDB soubory prohlížet i ve Windows (včetně Tablet PC), pro které existuje iSilo prohlížeč (viz naše nápověda).

 6. Je možné připravovat .PDB soubory i s češtinou v kódování ISO-8859-2?

  Ne.
  Čeština je v kódování Windows-1250, pokud na vašem palmu používáte standardně jiné kódování, zkuste na něm použít takovou českou lokalizaci, která zvládá více kódování a přepínání mezi nimi. (Na Palm OS toto umožňuje např. PiLoc.)

 7. O PDB formátu souborů, o DOC souborech, a jak je vyrobit...

  Základní problém je v tom že vlastně neexistuje něco jako standardní formát (dokumentů) .PDB. Všechny datové soubory pro palmtopy/PDA Palm kompatibilní mají totiž koncovku .PDB, ať už jsou v jakémkoli formátu, ať už jsou daty jakékoli aplikace. Analogicky .PRC soubory jsou standardně aplikacemi pro platformu Palm.

  Asi nejrozšířenějším formátem elektronických knih (e-knihy, eknihy, eBooks), které jsou dostupné jako soubory s koncovkou .PDB je (i mimo Palm komunitu) tzv. Palm Doc soubor (neplést s formátem dokumentu Microsoft Word). Jde o komprimovaný text bez formátování, stránkování, obrázků i hypertextových odkazů, který lze prohlížet na mnoha platformách, mj. Palm, Windows, Windows CE / Pocket PC a mnoha dalších. Tyto dokumenty lze volně převádět zpět na text, jejich formát je veřejně zdokumentován.
  Příklady aplikací pro Palm: CSpotRun (http://www.32768.com/bill/palmos/cspotrun/), ReadThemAll (http://maksee.narod.ru/palm/rta/).
  Příklady aplikací pro PC: DocReader (http://mpickering.homeip.net/phpwiki/index.php/DocReader).

  I na základě Palm Doc formátu dokumentů začaly různé softwarové firmy vytvářet nejprve svá rozšíření tohoto formátu, případně vytvořily své vlastní, které odstraňují omezení Doc formátu. Tato rozšíření, tyto nové verze jsou však v drtivé většině případů navzájem zcela nekompatibilní a jednu aplikaci nelze většinou použít k prohlížení dokumentů (.PDB souborů) aplikace jiné. Většina těchto aplikací však zvládá prohlížet původní/základní Palm Doc formát. Obvykle jde o uzavřené formáty, k jejich přípravě je potřeba konverzní aplikace konkrétního výrobce, nelze provést zpětnou konverzi na původní textový dokument (nebo hypertextový dokument, atd.).
  Příklady: iSilo (http://www.isilo.com/, http://www.isilox.com/), Plucker (http://www.plkr.org/), TealDoc (http://www.tealpoint.com/softhome.htm), Palm Reader.

  Různí výrobci těchto aplikací mají různou cenovou politiku, např. iSilo má zdarma konvertor do svého formátu a platí se jen za prohlížeč, Plucker je zcela zdarma, atd.

 8. Jak v iSilo klientu prohlížet weby, jejichž stránka je příliš široká?

  Některé weby, které konvertujeme, používají tzv. tabulkový layout. Vedlejším efektem je pak často to, že na šířku displeje nevidíte celou šířku stránky, tedy že se zobrazí horizontální posuvník.

  Pro zobrazení stránky pouze na šíři displeje použijte následující nastavení, které bude platné pouze pro právě otevřený iSilo konvertovaný web -- musíte jej tedy provést pro každý takto "doširoka" zobrazený web. Nastavení se navíc zapamatuje/uloží i pro příští otevření stejného webu.

  Nastavte takto:

  1. otevřete v palmu aplikaci iSilo
  2. otevřete web, který chcete nastavit
  3. zvolte Menu / Options / Display
  4. nastavte: Layout: Disable table layout
  5. potvrďte OK


Nevíte, co máte dělat? Kde sehnat aplikace pro palm, pomocí kterých můžete tyto weby/soubory prohlížet? Nechte si poradit zde.


(c)2002-2022 Karel Fajkus